האם כדאי לי להישאר עם מצלמת קרופ או לשדרג למצלמת פול פריים?

עודכן ב: נוב 23אמ'לק - לא כל אחד צריך מצלמת פול פריים

יש דעה רווחת שהכי עדיף מצלמת פול פריים, וגם שיהיו לכם את העדשות הכי טובות ויקרות, שמצלמות עם חיישן קרופ פחות טובות וכ'.. יש בהם משהו נכון, אבל הרבה יותר לא נכון.

בסופו של דבר מצלמות הפול פריים עולות לא מעט כסף, ובגלל זה, בין היתר, נכנסו לעולמנו מצלמות בעלות חיישן הקרופ לפני לא מעט שנים. זה איפשר לחברות לייצר חיישנים זולים יותר עם יכולות פחותות יותר ועל הדרך גם פיצ'רים מצומצמים יותר, ובכך להגיע לקהל נרחב הרבה יותר שלפני כן לא חשב לרכוש מצלמה מקצועית. תוך כדי התקדמות השנים והטכנולוגיה - כך גם גדל ההיצע והגיוון בדגמים אצל כל חברות המצלמות, ועם הזמן גם חיישני הקרופ השתדרגו בדגמים איכותיים, לצד דגמים פשוטים יותר בשביל חובבנים בתחילת דרכם.

ואני? אני כמובן הייתי מצלם עם מצלמת פילם, בהמשך הדיגיטלית הראשונה, אחר כך דגם דמוי SLR ולאחר מכן הגיעה ה"קפיצה" שלי לעולם המקצועי יותר - קנון 70D, מצלמת DSLR עם חיישן קרופ, אי שם בסוף 2013

צילום נוף, כפיר ולר

מוזמנים לנסות לנחש עם איזה חיישן התמונה צולמה.. הגיבו כאן למטה במאמר
ההתפתחות שלי כצלם חובב, עד לצלם מקצועי

אז הקפיצה המשמעותית שלי הייתה כשנכנסתי לעולם הDSLR ורכשתי את הקנון 70D, בהמלצת צלם החתונה שלי המדהים אופיר קפון (מומלץ ביג טיים!). התחלתי כמובן עם עדשת 18-200 של קנון והרגשתי איך נפתח עולם שלם בפניי, גם מבחינת היכולות של המצלמה - שהיא דגם קרופ מהסדרה היותר מתקדמת (עד היום תכל'ס, לאחר מכן הגיעה ה80D שעד היום נמכרת ולא מעט מבוגריי רכשו ורוכשים אותה בהמלצתי, וכיום הדגם העדכני המעולה 90D שגם כן מומלץ) וגם מבחינת העדשה - הרגשתי שאני יכול לצלם איתה הכול. התנסיתי וצילמתי איתה בהמון תחומים, ולאט לאט כמובן שהתחלתי לפזול לשדרוגים של עדשות, כי התחלתי להרגיש כל מיני מוגבלויות. מבחינת אור, אופטיקה ובכלל - העיניים שלי התחילו להיות רגישות לחוסר פוקוס או מריחות, חוסר חדות וצבעים בכללי, דברים שלפני כן לא ראיתי ולא שמתי לב. הרגע המשמעותי הראשון בו באמת הרגשתי מוגבל היה כשצילמתי את אשתי בהריון הראשון עם בני הבכור עתי - שעת הזהב, השמש שוקעת, האור יורד בקצב מהיר ואני עם 18-200 בזום מקסימלי, צמצם 5.6 על קרופ, תריס לא איטי בכלל ומשם עליית האיזו הייתה הכרחית. היום אני יודע שזו לא בעיה אבל אז, היו הרבה דברים שלא ידעתי.

צילום הריון, כפיר ולר

הרגע בו הרגשתי שחסר לי אור, הן דרך הצמצם בעדשה והן דרך סוג החיישן במצלמה, זה כמובן אחרי עריכה


הפזילה לעבר הפול-פריים

תוך כדי שהתחלתי להשקיע באופטיקה, התחלתי לפזול לעבר רכישה של מצלמת פול פריים. בזמנו רכשתי את הטוקינה 11-16 המדהימה ששירתה אותי שנים מאז, והפכה לעדשה המומלצת שלי לכל בעל מצלמת קרופ של קנון או ניקון, המעוניין לצלם נופים וכוכבים, כמו גם שאר דברים. רכשתי עדשת 85 מ"מ של קנון צמצם 1.8, ששירתה אותי בצילומי בוקים ופורטרטים, ובהמשך רכשתי את הסיגמא 35 מ"מ ארט צמצם 1.4, שהיא בהחלט לא פחות ממדהימה ובשימוש אצלי עד היום. מבחינת מצלמה חדשה, חיכיתי להכרזה על ה5D מארק 4 של קנון, בסבלנות רבה. כשזה קרה, הבנתי שכלכלית לא מסתדר לי עדיין היות וגם כצלם עדיין לא הייתי במקום מספיק יציב בכדי לעשות את הרכישה, תחושה שאין לי ספק שהרבה חווים כאשר רוצים לשדרג. הימים עברו וגם שנה ושנתיים, והנה - יצאה ה6D מארק 2, גרסה חדשה למצלמת כניסה לעולם הפול פריים. אלא שחלק ניכר מהביקורות של המצלמה לגבי טווח דינמי ותפקוד בתנאי תאורה קשים, השפיעו עליי שלא לרכוש, כצלם שכבר צלל לעולם הכוכבים. בהמשך רכשתי את ה17-50 של סיגמא צמצם 2.8, שגם היא הייתה נהדרת כטווח מקביל ל24-70 של הפול פריים, חדה מאוד, צמצם פתוח ובעלות מצחיקה ביותר.


צילום שקיעה, כפיר ולר

הג'ינג'ית שלי, דרך הסיגמא 35 מ"מ ארט צמצם 1.4, ומצלמת הקנון 70D

אפשר להגיד שדיי הסתדרתי, וסחטתי את הלימון אקסטרה זמן

הרבה הרימו גבה, למשמע העובדה שאני מצלם עם מצלמת קרופ, ועוד מתפרנס מזה. הרבה הרימו גבה אפילו סתם בשוטף בפורומים וקבוצות צילום, בהן שיתפתי צילומים שלי, ואז כמובן הגיבו ושאלו עם מה אני מצלם, וציפו לקבל תשובה שמכילה פרטים של דגם פול פריים ועדשה יקרה מאוד. התחלתי להתרגל לתגובות אבל זה אף פעם לא הפסיק, כי זו הדעה הרווחת, ככה מלמדים בהרבה בתי ספר וקורסים, לא באופן גורף אבל עדיין - וזה מטעה לא מעט. נכון שחיישני פול פריים הם איכותיים יותר, עם קליטת אור טובה יותר ויכולות טובות הרבה יותר, אבל מי אמר שבהכרך צריך אותן? מצלמות פול פריים נעות בטווח מחירים של איזור ה6-7 אלף ש"ח ומגיעות ל25-30 אלף ש"ח, רק לגוף. ומה עם העדשות? ולא סתם עדשות, אלא עדשות שמותאמות לפול פריים, שבאופן כללי הרבה יותר יקרות מעדשות שתואמות למצלמות עם חיישן קרופ.


צילום הצעת נישואין על רקע הכוכבים, כפיר ולר

צילום הצעת נישואין גלקטית, שפשוט שבר את הרשת ברחבי הפייסבוק והאינסטגרם, ואפילו הגיע לראיונות באתרים שונים. וכן, זה צולם עם מצלמת קרופ שהייתה כבר לא כל כך צעירה - ה70D.
אז מי צריך לרכוש פול פריים ומי לא?

אין באמת תשובה קונקרטית וזה מאוד אינדיבידואלי, יש המון גורמים שמשפיעים אותם אפרט מיד, אבל צריך לקחת בחשבון שעולם הצילום הוא ענק, וגם בעולם הסטילס בפרט ועם מנעד ההבדלים בין עשרות על גבי עשרות דגמי מצלמות הן בקטגורית הפול פריים והן בקטגורית הקרופ, ההמלצה משתנה מאחד לאחד

לא מעט צלמי טבע ובעלי חיים, לדוגמה, בוחרים דווקא בדגמי קרופ, כדי להנות מהטווח המוגדל באורך מוקד שנוצר כתוצאה בשימוש בחיישן קרופ. ניקוניסטים בוחרים בדגם D500 שנחשב לאחד הטובים בקטגוריה, וקנוניסטים בוחרים ב7D מארק 2.

לא מעט גם בוחרים במצלמות פוג'י, שלהן מצלמות קרופ בלבד ואין להם דגם של פול פריים, נכון לכתיבת שורות אלה, ובוחרים בגלל הצבעים, הממשק השונה, הגודל/משקל וכ'. צלמי סטודיו רבים מצלמים עם דגמי קרופ, לפעמים בעיקר כי יש להם שליטה מלאה על האור וגם מצלמים באורכי מוקד קבועים ומאוד מסוימים, ואין להם עניין ממשי בפול פריים, והם פשוט משקיעים באופטיקה טובה - עדשות חדות ואיכותיות.

אני נתקל בחובבים שמשקיעים במצלמת פול פריים מירורלס יחד עם עדשות יקרות סכומים של 5 ספרות, ומנגד צלמים מוכשרים שרוצים להתפתח בצלמים מקצועיים ולהתפרנס, ומשתמשים בציוד משמעותית פשוט וירוד.

כפי שאני עם מצלמת קרופ התפרנסתי והוצאתי תוצאות טובות, יכול צלם חובב עם ציוד מאוד יקר ונחשק, להוציא תמונות איך נאמר - לא להיט. מכירים את המשפט - "זה לא הרכב, זה הנהג"?

לצד זה, מן הסתם שבציוד יותר משוכלל ואיכותי - יש יותר אפשרויות, יותר איכות ובכלל - עולם אחר של אפשרויות.

אבל, ויש הרבה אבל במאמר הזה - גם מרצדס וגם יונדאי יגיעו ליעד, לא רק כי תנאי הדרך יהיו אולי זהים ומן הסתם שיכול להיות הבדל בזמנים, אבל איכות הנסיעה, האיבזור והאפשרות להגיע לתוצאה אחרת - כל אלה משנים את הכול.

לפני שתעשו את הצעד לרכוש מצלמת פול פריים, שאלו את עצמכם:

  • מה התקציב המקסימלי שלכם, שכולל גם גוף/מצלמה וגם עדשות, לרבות ציוד היקפי נוסף רלוונטי

  • מה השימוש שלכם כיום, ומה הצפי העתידי?

  • באילו תחומי צילום אתם מ

תעסקים? האם צפוי שינוי? מה אתם מצלמים בד"כ?

  • באילו תנאי תאורה אתם מצלמים?

  • באיזו תדירות אתם מצלמים?

  • מה אתם עושים עם התמונות- תולים על הקיר? משאירים במחשב או שהן הולכות ללקוחות כמוצר מוגמר?

תתחילו מהשאלות האלה, ומוזמנים אשכרה לענות לעצמכם ולשתף אותי כאן בתגובה למאמר מה התשובה