top of page

מסכם שנה עם ה- Canon R6 מהזוית שלי

עודכן: 25 בדצמ׳ 2022


 

אמ'לק - אימאל'ה ואבאל'ה!! (אבל תקראו, כדאי לכם)

מי שקרא את המאמר בו העליתי את השאלה "האם צריך להישאר עם מצלמת קרופ או לעבור לפול פריים", אז זה מאמר ההמשך. אני באופן אישי עשיתי קפיצה מאוד גדולה - ממצלמת קרופ בת 7 שנים, למצלמת פול פריים מירורלס חדשה בשוק לחלוטין. ואכן הקפיצה מאוד הורגשה, וכל ההתנהלות, המתודיקה שלי קיבלו שדרוג לא נורמלי, משהו שקשה לתאר.

זכיתי לחנוך אותה בצילום כוכבים מיוחד שעשיתי לזוג מיוחד, בתחילת נובמבר 2020

צילום הצעת נישואין, צילום שביל החלב, נחל פארן, כפיר ולר, צלם ומדריך צילום

פריים בטכניקת בלנד - פריים אחד בודד לשמיים, ע"ב טכניקת עקיבה, 3 דקות, ISO 640, צמצם 4

פריים לזוג - 5 שניות, ISO 4000, צמצם 4


 
 

"אבל רגע - למה לא הלכת על הR5?"

שאלה שנשאלתי שוב ושוב עד היום והיא לא מפסיקה להגיע, וזה לגיטימי - פה נכנסו מס' שיקולים שגרמו להחלטה להיות ברורה ומיידית. אבל מלכחילה - ידעתי שאני הולך לרכוש את ה-R5. מה בעצם קרה?

החלטתי שהמצלמה הבאה שלי, אחרי שנים של דחיות של שדרוג הציוד שלי, תהיה הR5. אבל זה היה לפני שהיא יצאה כמובן, וזה התבסס על השמועות וההדלפות שהלכו והתפרסמו בתדירות יותר ויותר גבוהה עם הזמן, כאשר מה שבעיקר דיברו עליו עוד בשלב השמועות זה ההתחממות של המצלמה בזמן צילום וידאו, והמחיר הצפוי שלה. כל בלוגר, יוטיובר או אפילו כל בעל דעה - ניסו לשער ולקלוע למה יהיה בדיוק, הן מבחינת מחיר והן מבחינת מפרט טכני ושאר פיצ'רים, כמו שקורה עם כל דגם חדש בעל פרופיל גבוה או יותר נכון - באזז.

ואז - היא יצאה רשמית, אבל לא באה לבד. אחרי אינספור דיבורים, פרסומים והדלפות, קנון הכריזה על 2 מצלמות - הR5 וה-R6. כשאני, יחד עם שאר העולם, התחלנו לצלול לפרטים - התחלתי להבין את ההבדלים ופתאום התכניות שלי קיבלו חוסר וודאות ואף שינוי.

אכן המחיר של הR5 לא היה נמוך - בסביבות ה17-18 אלף ש"ח בארץ, ובפער לא קטן - הR6 במחיר של כ10-11 אלף ש"ח. המחירים כמובן לגוף בלבד. ההבדלים העיקריים בין המצלמות הם:

  • צילום וידאו - ב-R6 יש תמיכה ב4K, ב-R5 יש תמיכה ב8K

  • מגה פיקסל - ב-R6 יש 20 מגה פיקסל, ב-R5 יש 45 מגה פיקסל

  • כרטיסי זכרון - ב-R6 יש 2 סלוטים של SD, ב-R5 יש 2 סלוטים - אחד SD ואחד CF (בעיקר בגלל גודל הקבצים של 45 מגה פיקסל)

יש כמובן עוד כמה הבדלים קטנים מאוד בגוף, בממשק, במשקל ואפילו ביציאה של שלט חיצוני, אבל הם זניחים כרגע.

כצלם שמצלם אך ורק סטילס ולא מתעסק בוידאו בכלל, וגם שאין לי צורך ממשי ב-45 מגה פיקסל (רמז - לרובכם אין צורך באמת), נוכח המחירים הרשמיים שפורסמו והכי חשוב - בפער בין המצלמות אני יכול לרכוש עדשה מהליין החדש של עדשות הRF - מיד שיניתי את החלטת הרכישה ל-R6, וזו אחת ההחלטות הטובות שעשיתי. לא שהייתי סובל ומתחרט במידה ובחרתי ב-R5, אבל פער המחיר משמעותי ואינו מוצדק לפחות במקרה שלי.


מי שמתעסק בוידאו או לחלופין קריטי לו כמות מגה פיקסל כזו, זה משהו אחר. אגב, חשוב לזכור - קבצים כל כך גדולים, משפיעים על מהירות הFPS (כמות פריימים לשנייה), מצריכה כרטיסי זיכרון גדולים יותר ומהירים יותר, מה שמגדיל את ההוצאה ולא רק לגביהם אלא גם על נפח אחסון במחשב שלנו - הוצאה מצטברת של מאות ולעתים אלפי שקלים בסך הכול.


צילום שביל החלב, נחל פארן, כפיר ולר, צלם ומדריך צילום, רודפי הכוכבים

הצילום הראשון של ליבת שביל החלב עם ה-R6

 
 

"העולם הולך למירורלס"

זו לא חדשה שלא שמעו וקראו בהרבה מקומות אבל זה אכן המצב - העולם הולך למירורלס, כמו לדוגמה מהצהרות כמו של קנון שאמרה שלא תפתח יותר עדשות חדשות ל-DSLR אלא תשקיע בפיתוח עדשות למאונט ה-RF של ליין המירורלס (אבל כמובן תמשיך לייצר את העדשות הקיימות בהתאם לביקוש). וזה לא סתם.

מצלמה ללא מראה בעלת ממשק ממוחשב שמשנה את כל התמונה, וזה כמובן לא רק ב-R6 או ב-R5 אלא בכמעט כל מצלמת מירורלס מקצועית - מערכת אחרת, התנהלות אחרת, מתודיקה אחרת ומכאן - תוצאות אחרות לגמרי ושינוי של כל מה שאתם מכירים.

אמנם אני קנוניסט מאז שאני זוכר את עצמי, עוד מתקופת הפילם, אבל כמדריך צילום אני בא במגע עם כמעט כל דגם מצלמה שקיים וחש בעצמי את הארגונומיה, הממשק, תפעול, משקל, גודל ועוד. אבל, פה אני יכול להגיד בלב שלם שזו אחת המצלמות הטובות שצילמתי איתן, על גבול המושלמת, עם מעט מאוד חסרונות או יותר נכון "דברים שחסרים לי", ועדיין - קנון הביאו פה תוצאה מרשימה והפרגונים והביקורות המשבחות זרמו לאורך כל התקופה מאז שהמצלמה יצאה מגדולי היוטיוברים, בלוגרים וצלמים מקצועיים בעולם כולו. זה כמובן עזר לי לקבל אישוש לבחירה שלי אבל אחרי שנה, כשאני מצלם איתה בכל כך הרבה סיטואציות ומצבים משתנים - יכול לומר שאני נהנה מכל רגע, ויכול לשתף איתכם בטעימות מהתוצרים וכמובן היתרונות החזקים של המצלמה.


 
 

פוקוס פיקינג / Focus Peaking - הפוקוס הידני עושה קאמבק!

לצלם בפוקוס ידני זה קשוח, מכמה סיבות בעיקרן משקל, יציבות ודיוק, בטח בצמצמים יחסית פתוחים. ב-R6 כמו בלא מעט מצלמות מירורלס בשוק, יש פונקציה חדשה שנקראת פוקוס פיקינג, שבעצם בעת הצפייה בעינית או במסך, כל מה שבפוקוס נצבע באדום (או בצבע אחר אם תגדירו, זה אפשרי), ועוזר לנו לדעת בצורה מדויקת מה בפוקוס - וזה מטורף! זה הפך את הצילום בפוקוס ידני להרבה פחות מסובך ומורכב, ואפילו - מהנה! זה יכול לבוא לידי ביטוי בכמה סיבות

  • לבעלי ראייה לא הכי 6/6, במצב של פוקוס ידני מכל מיני סיבות - נוף, אדריכלות, כוכבים, מאקרו וכ'

  • במצב בו בגלל כל מיני אלמנטים שהפוקוס האוטומאטי לא מצליח להינעל עליהם - בגלל תזוזה קבועה או מרחקים שונים בפריים, טווח עומק שדה צר מאוד בגלל צמצם או אורך מוקד או מרחק פוקוס מינימלי גבולי

  • באופן כללי במצב בו אנו רוצים לתרגל פוקוס ידני בשביל שיפור המיומנות שלנו

לסיכום - פונקציה מגניבה ומיוחדת שפותחת עולם חדש של אפשרויות


צילום תקריב ללא עדשת מאקרו, כפיר ולר, צלם ומדריך צילום

פריים שצולם עם הקנון 70-200 F/2.8, באמצעות פוקוס ידני כשפונקציית הפוקוס פיקינג מופעלת

 
 

הטווח דינמי - אחד הפרמטרים החשובים מבחינתי במצלמה - נותן כאן ביצוע מדהים!


הטווח הדינמי של כל מצלמה מתפקד אחרת בהתאם לסוג החיישן והביצועים הכלליים, ומשתנה מאוד גם אם מדובר באותה החברה, באותו סוג חיישן ובדגם ממשיך. לדוגמה, קנון 6D מארק 2 מתפקדת הרבה פחות טוב מאשר הקנון 6D מארק 1, כי זה שהמצלמה חדשה יותר - לא אומר בהכרח שהיא טובה יותר. הטווח שולט כמה אור ופרטים קובץ ה-RAW יכול להכיל בפריים בודד, ממנו נוכל לחלץ אותם בעריכה והכול כפוף כמובן למדידת אור מדויקת וצילום נכון. כמובן חשוב להדגיש - כדי שהפריים יכיל כמה שיותר פרטים ויהיה ניתן לחלץ ממנו את מה שאנחנו רוצים, זה תלוי בטווח הדינמי של הקומפוזיציה שלנו, ובקביעת נתוני משולש חשיפה נכונים. אם לא הצלחנו להכניס מספיק אור - האיזורים החשוכים יהיו אטומים לגמרי וללא פרטים. אם הכנסנו יותר מדי אור - יהיו איזורים שרופים, אטומים וללא פרטים, ועל כן זה משתנה בהתאם למשתנים.

כך לדוגמה, כאשר רוצים לצלם נוף ויש בסצינה, בקומפוזיציה שלנו - טווח דינמי מאוד גדול, אנחנו משתמשים בטכניקת HDR בה מצלמים מס' חשיפות שונות במטרה לאחד אותם בעריכה. עם ה-R6 עשיתי כמובן לא מעט HDRים אבל - ברוב המוחלט של הפעמים גיליתי שהספיק לי לקחת את אחד הפריימים מהסט, ולא ממש לבצע את ההערמה של כל הפריימים - כי למצלמה טווח דינמי מדהים והצלחתי לאחזר את הפרטים והאור שהייתי צריך מפריים בודד ויחסית מאוזן.

זה רלוונטי בהמון מצבים:

  • צילום כנגד השמש בזריחה/שקיעה

  • צילום נוף

  • צילום לילה/כוכבים

  • צילום במקום חשוך עם תנאי תאורה קשים ללא שימוש בתאורה מלאכותית

לפני ואחרי של צילום זריחה בבתרונות רוחמה, בביצוע של כפיר ולר - צלם ומדריך צילום

טווח דינמי לא פחות ממדהים, שמאפשר לי גמישות ונוחות מירבית בצילום בתנאי תאורה קשים, עם הידיעה כמה פרטים אוכל לחלץ בעריכה לאחר מכן


 
 

צילום לפני ואחרי של אוהל במדבר, המחשת טווח דינמי של קנון R6, כפיר ולר, צלם ומדריך צילום

טווח דינמי עצום עם היכולת לאחזר פרטים ואור מפריימים שלכאורה אפשר לחשוב שהם נידונים למחיקה


 
 

פוקוס עוקב עין/ראש או - Eye AF שננעל בדיוק מדויק

אחד היתרונות במצלמת מירורלס היא שהעינית דיגיטלית ולא אופטית (זה לכאורה גם חסרון, תלוי את מי שואלים ומתי)

במסגרת זה, אנחנו "רואים את העתיד" - המערכת יוצרת מעין תצוגה מקדימה של התמונה שהולכת לצאת בהתאם לנתוני משולש החשיפה שנקבעו, הטמפרטורה ועוד - ובעצם זה אומר שכמעט ואין פספוסים, מוציאים הספק משמעותי יותר של תמונות ונהנים מהדבר הבאמת מדהים שנקרא פוקוס עוקב עין או - Eye AF. ל-R6 יש קצת יותר מ1000 נקודות פוקוס שממלאות את כל המסך, מערכת עקיבת פוקוס מהטובות שיש בשוק ובעצם - החיים הרבה יותר קלים.

כמובן שלצלמים חובבים/מתחילים זה עושה חיים קלים אבל לצלמים עם ניסיון כמוני, שיודעים לצלם ללא פוקוס שננעל על העין או הראש באופן אוטומאטי - זה ממש Game Changer!

בעצם, מאז שאני עם הR6, במקרים רבים אני כבר לא מצלם ע"ב One Shot (כלומר פוקוס ננעל ולא עוקב, AF-S בניקון) אלא על מצב Servo (פוקוס עוקב, AF-C בניקון) אפילו בצילומים "לא מאתגרים" של תדמית, אירועים, בוקים ועוד - פשוט כי הפוקוס ננעל על העין, ואם אין עין (כי המצולם עם הגב או בתנועה) אז הוא ננעל על הראש, ופשוט אין פספוסים! אפילו בצילום תנועה של בעלי חיים זה עובד נהדר, ומתוך רצף פריימים משמעותי - הרוב אם לא הכול בפוקוס מדויק!

יותר מכך - גם במצבים בהם אין עיניים או "אנשים" באופן כללי, ויש נושא שהוא "דומם" - המערכת יודעת לרוב להתפקס עליו ולהישאר עליו גם במצב Servo

יחד עם ההגדרה בתפריט ה-AF שבה אני בוחר האם אני מצלם אנשים או חיות (כי מבנה העיניים ותזוזת החיות שונים מבני האדם והמערכת צריכה את ההפרדה הזו) או אפילו כלי רכב, זה פשוט תענוג ומביא תוצרים ברמה הגבוהה ביותר ללא החשש מפספוסים. כמו